D38999/26TJ37PB
Mfr.Part #
D38999/26TJ37PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
25-37
Contact Plating :
Gold
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Pins :
37
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2012
Number of Positions :
37
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Finish :
Durmalon™
Ratings :
Aluminum
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26TJ37PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/26TJ37PB Overview
You get it in Plug, Male Pins packaging.Mounting type Free Hanging (In-Line) is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 37 pin is located on the device.Using it at a temperature below 175°C is ideal.A minimum temperature of -65°C is needed for this device.This feature renders it more powerful in a number of ways because of its Coupling Nut, Self Locking feature.There's a Free Hanging mount on the part.Device runs in -65°C~175°C operating temperature.
D38999/26TJ37PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TJ37PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TJ37PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER