D38999/26TJ29PC
Mfr.Part #
D38999/26TJ29PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TJ29PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
J
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
29
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
29
Datasheets
D38999/26TJ29PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk C Threaded
D38999/26TJ29PC Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 29 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26TJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TJ29PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TJ29PC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER