D38999/26TJ29HB
Mfr.Part #
D38999/26TJ29HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TJ29HB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
29
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Pins :
29
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26TJ29HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/26TJ29HB Overview
A Plug, Male Pins packaging is included.It's mounted Free Hanging (In-Line).We use a Bulk case to package the product.It's from the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 29 pin is on the device.Ideally, it should be used at temperatures below 175°C.Temperatures below -65°C are required for this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.It's mounted by Free Hanging.-65°C~175°C Operating Temperature is what the device runs at.
D38999/26TJ29HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TJ29HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TJ29HB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER