D38999/26TJ29AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26TJ29AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 29POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Durmalon™
Number of Pins :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Number of Positions :
29
Shell Size, MIL :
J
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/26TJ29AA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26TJ29AA Overview
D38999/26TJ29AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TJ29AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TJ29AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT