D38999/26TJ24SA
Mfr.Part #
D38999/26TJ24SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
24
Number of Positions :
24
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Published :
2012
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
25-24
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
J
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
D38999/26TJ24SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/26TJ24SA Overview
D38999/26TJ24SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TJ24SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TJ24SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER