D38999/26TH21SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26TH21SBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TH21SBL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Durmalon™
Number of Pins :
21
Published :
Datasheets
D38999/26TH21SBL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26TH21SB-LC Overview
D38999/26TH21SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TH21SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TH21SB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT