D38999/26TH21PN
Mfr.Part #
D38999/26TH21PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
47
In Stock :
47
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
21
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
21
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
23-21
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Finish :
Durmalon™
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26TH21PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26TH21PN Overview
D38999/26TH21PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TH21PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TH21PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER