D38999/26TG41SNL
Mfr.Part #
D38999/26TG41SNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TG41SNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
41 Position
Contact Plating :
Gold
Product :
Plugs
Mounting Style :
Free Hanging
Shell Plating :
Nickel
Current Rating :
7.5 A
Contact Gender :
Socket (Female)
COPPER ALLOY
Mating Style :
Threaded
Shell Size :
21
Mounting Angle :
Straight
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Termination Style :
Crimp
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Style :
Straight
Datasheets
D38999/26TG41SNL
Aluminum 41 Position Positions
D38999/26TG41SN-LC Overview
D38999/26TG41SN-LC Features
D38999/26TG41SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch
D38999/26TG41SN-LC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT