D38999/26TG41SN-LC
Mfr.Part #
D38999/26TG41SN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Shell Size :
21
Shell Style :
Straight
Mounting Angle :
Straight
Shell Plating :
Nickel
Current Rating :
7.5 A
Number of Positions :
41 Position
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Contact Gender :
Socket (Female)
COPPER ALLOY
Product :
Plugs
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Mating Style :
Threaded
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Style :
Free Hanging
Termination Style :
Crimp
Aluminum 41 Position Positions
D38999/26TG41SN-LC Overview
D38999/26TG41SN-LC Features
D38999/26TG41SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch
D38999/26TG41SN-LC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT