D38999/26TG39SB
Mfr.Part #
D38999/26TG39SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TG39SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Durmalon™
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
39
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
2 Weeks
Published :
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
39
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
B
Datasheets
D38999/26TG39SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/26TG39SB Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets cartonThis device's mounting type is Free Hanging (In-Line).It's packaged in a Bulk case.Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series product.You'll find 39 pins on the device.The best time to use this device is when the temperature is below 175°C.It has to be at least -65°C degrees to work.Its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful in a number of ways.Free Hanging is mounting the part.Running in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26TG39SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TG39SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TG39SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER