D38999/26TG16PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26TG16PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TG16PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
16
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
175°C
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Durmalon™
Factory Lead Time :
2 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
16
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
B
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26TG16PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/26TG16PB Overview
D38999/26TG16PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TG16PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TG16PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER