D38999/26TG11SB
Mfr.Part #
D38999/26TG11SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Durmalon™
Contact Finish - Mating :
Gold
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
11
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Termination :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
B
Datasheets
D38999/26TG11SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/26TG11SB Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 11 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26TG11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TG11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TG11SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER