D38999/26TG11PB
Mfr.Part #
D38999/26TG11PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Free Hanging
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
12
Shielded
Termination :
Crimp
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26TG11PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/26TG11PB Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 12 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26TG11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TG11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TG11PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER