D38999/26TG11HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26TG11HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TG11HA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
11
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
11
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Durmalon™
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/26TG11HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/26TG11HA Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 11 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/26TG11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TG11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TG11HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER