D38999/26TG11AA
Mfr.Part #
D38999/26TG11AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
12
Bulk
Type :
For Male Pins
Durmalon™
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Orientation :
A
Published :
2012
Number of Pins :
11
Shell Size - Insert :
21-11
Contact Type :
Number of Positions :
11
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26TG11AA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26TG11AA Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 11 pins.
D38999/26TG11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TG11AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TG11AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT