D38999/26TF32SB-LC
Mfr.Part #
D38999/26TF32SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
32
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Durmalon™
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
32
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
F
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Published :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26TF32SB-LC Overview
D38999/26TF32SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TF32SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TF32SB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT