D38999/26TF32PD
Mfr.Part #
D38999/26TF32PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
32
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Finish :
Durmalon™
Datasheets
D38999/26TF32PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk D Threaded
D38999/26TF32PD Overview
You get it in Plug, Male Pins packaging.Mounting type Free Hanging (In-Line) is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 32 pin is located on the device.Using it at a temperature below 175°C is ideal.A minimum temperature of -65°C is needed for this device.This feature renders it more powerful in a number of ways because of its Coupling Nut, Self Locking feature.There's a Free Hanging mount on the part.Device runs in -65°C~175°C operating temperature.
D38999/26TF32PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TF32PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TF32PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER