D38999/26TF32JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26TF32JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TF32JC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
32
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26TF32JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk C Threaded
D38999/26TF32JC Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 32 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26TF32JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TF32JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TF32JC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER