D38999/26TF32JB
Mfr.Part #
D38999/26TF32JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TF32JB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
32
F
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Number of Pins :
32
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Orientation :
B
Datasheets
D38999/26TF32JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/26TF32JB Overview
D38999/26TF32JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TF32JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TF32JB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER