D38999/26TF32HB
Mfr.Part #
D38999/26TF32HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
32
Datasheets
D38999/26TF32HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/26TF32HB Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 20 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
D38999/26TF32HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TF32HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TF32HB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER