D38999/26TF18SAL
Mfr.Part #
D38999/26TF18SAL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TF18SAL
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
19-18
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
1 (Unlimited)
Published :
2012
Number of Pins :
18
Datasheets
D38999/26TF18SAL
D38999/26TF18SA-LC Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 18 pins.
D38999/26TF18SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TF18SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TF18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT