D38999/26TF18AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26TF18AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Shell Finish :
Durmalon™
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
F
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2012
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
19-18
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26TF18AN
D38999/26TF18AN Overview
D38999/26TF18AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TF18AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TF18AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT