D38999/26TF11PD-LC
Mfr.Part #
D38999/26TF11PD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Durmalon™
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
11
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Published :
Orientation :
D
Number of Positions :
11
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26TF11PD-LC Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Self Locking is unchanged.There are 11 pins on the device.
D38999/26TF11PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TF11PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TF11PD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT