D38999/26TF11HA
Mfr.Part #
D38999/26TF11HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Durmalon™
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2012
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
19-11
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
A
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Pins :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size, MIL :
F
Shielded
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26TF11HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/26TF11HA Overview
Plug, Male Pins packaging is included.This device has a mounting type of Free Hanging (In-Line).We package the product with a Bulk case.The product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It has a 11 pin configuration.If it is to be used, it should be kept at a temperature below 175°C.There must be a minimum temperature of -65°C for this device to operate.This feature makes it more powerful in a number of ways due to its Coupling Nut, Self Locking feature.You've got Free Hanging mounted on the part.This device runs at -65°C~175°C operating temperature.
D38999/26TF11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TF11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TF11HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER