D38999/26TD18PE
Mfr.Part #
D38999/26TD18PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Ratings :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
18
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
E
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26TD18PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk E Threaded
D38999/26TD18PE Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 18 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26TD18PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TD18PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TD18PE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER