D38999/26TD18JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26TD18JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TD18JN
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
15-18
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
18
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Durmalon™
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26TD18JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26TD18JN Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 18 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26TD18JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TD18JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TD18JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER