D38999/26TD15SE
Mfr.Part #
D38999/26TD15SE
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Orientation :
E
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26TD15SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk E Threaded
D38999/26TD15SE Overview
D38999/26TD15SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TD15SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TD15SE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER