D38999/26TD15PB-LC
Mfr.Part #
D38999/26TD15PB-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
D
Factory Lead Time :
2 Weeks
Orientation :
B
Connector Type :
Plug Housing
15
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
16
Contact Shape :
Circular
1 (Unlimited)
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26TD15PB-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Self Locking is maintained at all times.It has 16 pins.
D38999/26TD15PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TD15PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TD15PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT