D38999/26TD15JB
Mfr.Part #
D38999/26TD15JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26TD15JB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
15
Contact Plating :
Gold
Durmalon™
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Orientation :
B
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/26TD15JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/26TD15JB Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 15 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut, Self Locking feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/26TD15JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TD15JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TD15JB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER