D38999/26TD15HD-LC
Mfr.Part #
D38999/26TD15HD-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
15
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Durmalon™
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
15
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26TD15HD-LC Overview
D38999/26TD15HD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26TD15HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26TD15HD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT