D38999/26SJ61PD
Mfr.Part #
D38999/26SJ61PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Free Hanging (In-Line)
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
61
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Pbfree Code :
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26SJ61PD
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26SJ61PD Overview
D38999/26SJ61PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ61PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ61PD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER