D38999/26SJ61PB
Mfr.Part #
D38999/26SJ61PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
61
Pbfree Code :
e4
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
61
Plating :
Crimp
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Cable, Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
B
Bulk
Contact Gender :
Male
Datasheets
D38999/26SJ61PB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26SJ61PB Overview
D38999/26SJ61PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ61PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ61PB Circular Connectors applications.
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER