D38999/26SJ61PA
Mfr.Part #
D38999/26SJ61PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SJ61PA
Manufacturer :
Corsair
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
J
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Total Number of Contacts :
61
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
No
Pbfree Code :
Orientation :
A
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/26SJ61PA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26SJ61PA Overview
D38999/26SJ61PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26SJ61PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26SJ61PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER