D38999/26SJ61JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SJ61JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
61
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
61
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26SJ61JB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26SJ61JB Overview
D38999/26SJ61JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ61JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ61JB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER