D38999/26SJ61HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SJ61HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
61
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Stainless Steel
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
61
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
HTS Code :
Datasheets
D38999/26SJ61HB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26SJ61HB Overview
D38999/26SJ61HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ61HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ61HB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER