D38999/26SJ61AA
Mfr.Part #
D38999/26SJ61AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Total Number of Contacts :
61
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
61
Published :
Contact Shape :
Circular
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26SJ61AA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SJ61AA Overview
D38999/26SJ61AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ61AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ61AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT