D38999/26SJ43SC
Mfr.Part #
D38999/26SJ43SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
43
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Stainless Steel
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Orientation :
C
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/26SJ43SC
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26SJ43SC Overview
D38999/26SJ43SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ43SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ43SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER