D38999/26SJ43PD
Mfr.Part #
D38999/26SJ43PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
D
Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
16
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
43
Filter Feature :
Empty Shell :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
43
Datasheets
D38999/26SJ43PD
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26SJ43PD Overview
D38999/26SJ43PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ43PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ43PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER