D38999/26SJ37SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SJ37SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SJ37SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Published :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
37
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Total Number of Contacts :
37
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26SJ37SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26SJ37SB Overview
D38999/26SJ37SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ37SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ37SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER