D38999/26SJ37SB
Mfr.Part #
D38999/26SJ37SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 37C 37#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
B
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
37
Bulk
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Color :
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Number of Positions :
37
Datasheets
D38999/26SJ37SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26SJ37SB Overview
D38999/26SJ37SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ37SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ37SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER