D38999/26SJ29HN
Mfr.Part #
D38999/26SJ29HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
yes
Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
29
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Free Hanging
Number of Pins :
16
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Termination :
Nickel
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
29
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/26SJ29HN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26SJ29HN Overview
D38999/26SJ29HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ29HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ29HN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER