D38999/26SJ29BC
Mfr.Part #
D38999/26SJ29BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
29
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
No
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
Number of Positions :
29
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
16
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Orientation :
C
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/26SJ29BC
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SJ29BC Overview
D38999/26SJ29BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ29BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ29BC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT