D38999/26SJ24SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SJ24SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SJ24SB
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
No
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2006
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Total Number of Contacts :
24
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
25-24
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
24
Orientation :
B
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26SJ24SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26SJ24SB Overview
D38999/26SJ24SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ24SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ24SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER