D38999/26SJ24PNL
Mfr.Part #
D38999/26SJ24PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SJ24PNL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
25-24
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
12
Nickel
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26SJ24PNL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SJ24PN-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking is maintained at all times.It has 12 pins.
D38999/26SJ24PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ24PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ24PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT