D38999/26SJ19SN
Mfr.Part #
D38999/26SJ19SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Cable, Free Hanging
Gender :
Male
Color :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Stainless Steel
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
19
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Total Number of Contacts :
19
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Published :
2006
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
25-19
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
J
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26SJ19SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26SJ19SN Overview
D38999/26SJ19SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ19SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ19SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER