D38999/26SJ19HB
Mfr.Part #
D38999/26SJ19HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SJ19HB
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
19
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
19
DIN Conformance :
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Color :
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Shell Size - Insert :
25-19
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/26SJ19HB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26SJ19HB Overview
D38999/26SJ19HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ19HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ19HB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER