D38999/26SJ11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SJ11SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 11POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
J
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Mixed Contacts :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Number of Pins :
11
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26SJ11SD
D38999/26SJ11SD Overview
D38999/26SJ11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SJ11SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SJ11SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER