D38999/26SH55SA
Mfr.Part #
D38999/26SH55SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 55C 55#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
No
Number of Positions :
55
Total Number of Contacts :
55
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
31.34mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Body Material :
Stainless Steel
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Mount :
Cable, Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
H
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Plating :
Nickel, Stainless Steel
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26SH55SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26SH55SA Overview
D38999/26SH55SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SH55SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SH55SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER