D38999/26SH53SN
Mfr.Part #
D38999/26SH53SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Stainless Steel
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
Total Number of Contacts :
53
Shell Size, MIL :
H
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
Number of Positions :
53
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26SH53SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26SH53SN Overview
D38999/26SH53SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26SH53SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26SH53SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER