D38999/26SH53PNLC
Mfr.Part #
D38999/26SH53PNLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 53POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
53
Total Number of Contacts :
53
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Plating :
Nickel, Stainless Steel
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Radiation Hardening :
Shell Finish :
Nickel
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
Length :
31.34mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug Housing
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/26SH53PNLC
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SH53PNLC Overview
D38999/26SH53PNLC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SH53PNLC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SH53PNLC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT